NÁVODY

KNOW IT -> Jak psát správně recenzi

14. listopadu 2014 v 21:50 | Michi
Podle titulku ve článku už víte, o čem si tu bude liška vykecávat panty.
Dopředu vám říkám, že jak napsat správnou recenzi vám neporadím, protože to absolutně netuším. Sama dodržuju všechny body osnovy, jak recenzy za žádných okolností nepsat, tudíž možná, když se budete držet přesného opaku, budete je psát správně. Ale to je pořád jen to ošklivé "možná". Jestli si tedy říkáte, o čem to mám v plánu smolit tenhle článek, zocelte si nervy a čtěte směle dál.


Bod č. 1 - BUĎTE NAD VĚCÍ

Pokaždé, když se rozhodnet na něco udělat recenzi, očekávejte jediné. Nikoho nezajímá váš upřímný názor. Výrobce chce kladné hodnocení a čtenáři si chtějí číst o super vychytávce, kterou musí mít taky a pokud jí mít nemohou, mohou vám ji alespoň závidět. Takže pokud budete mít v ruce k zrecenzování něco, na co je váš názor absolutně negativní, buď se na to rovnou vyprdněte nebo zatněte zuby a snažte se to podat trochu na úrovni. Rozhodně ale nelžete, protože jestli se začnete rozplývat a ve skutečnosti byste to nejraději prohodili oknem, nakonec to na vás praskne. A potom už si vaše recenze nikdo nikdy nepřečte. Proto zůstaňte vždycky nad věcí, příliš si to neberte k srdci a vyplivněte ze sebe svůj pravý, ale cenzurovaný názor, protože extrémní nadšení ani extrémní zhnusení vám jedině uškodí.

Bod č. 2 - NEDĚLEJTE BLBCE

Jestli se chcete pustit do recenzování věcí, o kterých nevíte zhola nic, ale chováte k nim velký obdiv, je to v pořádku. Dopředu si k tomu ale sedněte a studujte, protože pouštět se do recenze, dokud nechápete alespoň základy, je recenzní sebevražda. Pokud ovšem chcete recenzovat něco, čemu vůbec nerozumíte, jenom proto, že to nikdo jiný nerecenzuje a vy tím budete originální, rovnou to odpískejte. Jinak vám brzy každý čtenář zamává šátečkem. A nebo také ne. Možná vám dokonce velká spousta čtenářů přibude, protože vás budou mít za komickou figurku, která žvaní nesmysly. Potom je ovšem pouze na vás, jestli se chcete proslavit jako rozumní recenzenti nebo komičtí pitomci. Neříkám, že je lepší recenzovat věci, o kterých toho přinejlepším víte co možná nejvíce, ale pořád je tam velká šance, že vás napadne něco originálního, čím předběhnete všechny ostatní. A když ne, pořád můžete zasednout k pc a začít psát recenze na auta, i když ani nemáte řidičák a kolo byste nevyměnili ani podle blbuvzdorného návodu.

Bod č. 3 - OSOBNOST VPŘED!

V případě, že si vás mají lidé zapamatovat, musíte být osobití. A to i při psaní recenzí. Není nutné za každou větou psát deset vykřičníků nebo se vyjadřovat jako pako, aby to působilo vtipně. Pokud ale vyšvihnete recenzi jako z časopisu, je to sice super, ale v tom případě se tím běžte raději rovnou živit a nesnažte se zaujmout chudáky lajky, kteří si chtějí počíst sice recenzi na něco, ale s kouskem vás samotných. I do recenze se dá zapracovat vaše já vkusně, střídmě a neotřele. Jen si uvědomte, v čem jste silní v kramflecích a to do recenze zakomponujte. Nebo použijte to, v čem jste naopak mizerní, to je úplně jedno. V takovém případě na to ovšem běžte opačně, netlačte to do recenze jako svou přednost, ale naopak to tutlejte a jen to nechte sem tam vykouknout. Lidi se chytají na různé věci, takže je zcela možné, že recenze s viditelným autorovým nedostatkem zaujme škálu lidí s jinými/podobnými nedostatky.

Bod č. 4 - NEOPAKUJTE SE

Jestli něco lidi naprosto vytáčí, je to x recenzí na tu jednu a samou věc během jediného týdne/měsíce. Absolutně žádný člověk nechce navštívit deset webovek a desetkrát si přečíst téměř identické recenze. Na to má svoje oblíbence, tudíž máte dvě možnosti. Buď budete recenzovat s předstihem nebo opožděně. Samozřejmě jen v případě, že se jedná o věc, co chtějí recenzovat všichni. Zvažte proto svoje síly, svoje možnosti a jednejte. Jestli si nemůže danou věc pořídit nebo ji ozkoušet mezi prvníma, ozkoušejte si ji, kdy chcete a recenzi na ní sesmolte až o měsíc či dva později. Neublíží vám to, novinky stejně spousta lidí přehlíží a čekají, až to někde zlevní a nebude to už taková pecka, takže potom dost lidí takovou recenzi i uvítá, aby se nemuseli prodírat spoustou novějších, než najdou na tu kýženou věc.

Bod č. 5 - DĚLEJTE TO PODLE SVÉHO

Nakonec je vlastně úplně jedno, co kdo říká nebo co kdo píše, protože pravidla jsou vždycky od toho, aby se porušovala. A zrovna ve sféře blogové a internetové jsou ta pravidla víceméně jen "jako", takže držet se jich můžete a nemusíte. Nejideálnější je přizpůsobit si je podle sebe, ale rovnou zapomeňte na věty typu: "Stojím si za tím." a "Já to takhle prostě píšu/dělám.", jelikož to jsou věci, za které někteří i trhají hlavy. Pište si to podle sebe, dělejte si to podle sebe, ale jedné zásady se vždycky držte. Ať to má aspoň hlavu a patu. Zbytek už je jenom vaše věc. Ostatně to budou čtenáři, kteří vám dají najevo, jestli píšete jako tataři nebo máte nárok na Nobelovku, až se začne dávat i za recenzování.

IT -> Jak přeformátovat flash disk / How to reformat flash disk

22. července 2014 v 15:27 | Michiyo Yokomura
Pokud se vám už někdy stalo, že vám flashka nechtěla ukládat soubory a vy netušili proč, je nejspíše potřeba ji přeformátovat.

Protože má Mia období pohádek a já mám ráda filmy v dobré kvalitě, sem tam některé blu-ray umístím na flashku a přes ní pustím na televizi. Je to praktičtější a rychlejší, než stále vyměňovat disky v přehrávači. Jenomže na to je zapotřebí usb s větší kapacitou, takže jsem nově pořídila 64 GB flash disk, na který se toho vejde podstatně více než na jeho polovičního kolegu.
Jenomže když jsem se tam pokusila nahrát některé soubory, hlásilo mi to neustále chybu a nedostatek místa na uložišti. Říkala jsem si, kde je problém, když je flashka prázdná, až mě napadlo zkontrolovat její formátování. Běžně jsou totiž takovéto věcičky naformátované od výrobce na FAT 32, což byla i tato. Problém zjištěn.
FAT32 totiž nepodporuje soubory větší než 4 GB, proto je nutné usb přeformátovat na NTFS, u něhož neznám hranici, ale bude dost vysoká. Jakmile to uděláte, můžete přesouvat soubory o různých velikostech bez problémů.
A jak se to dělá?

1) Jaký formát má vaše flashka zjistíte, když dáte složku Počítač, pravým tlačítkem kliknete na jednotku Flash drive a dáte Vlastnosti.


2) Zobrazí se vám tabulka, kde v Obecném najdete položku Systém souborů. Pokud tam máte napsáno FAT32, je nutné formátovat.


3) Znovu ve složce Počítač klikněte pravým tlačítkem myši na Flash drive a dejte Formátování.


4) V zobrazené tabulce dáte u Systému souborů si místo exFAT zvolíte NTFS a dáte Spustit.


5) Do pár minut máte hotovo a můžete nahrávat soubory dle libosti.

Jen si dejte pozor, abyste před formátováním měli usb prázdné, jelikož přeformátováním se vše smaže.
 
 

Reklama