REVIEW -> Netvor / Beastly

29. července 2014 v 13:14 | Michiyo Yokomura
Autor: Alex Flinn
Nakladatelství: MOBA
Cena: 224,-

Oficiální popis: Jsem netvor.
Zvíře. Ne vlk nebo medvěd, gorila nebo pes, ale odporná stvůra, která chodí vzpřímeně. Jsem zrůda.
Myslíte si, že vám vyprávím pohádky? Mýlíte se. Vše je skutečné. Místo - New York City. Čas - současnost. Nejsem znetvořený, není to nemoc. Budu takový navždy, jestli neprolomím kletbu.
Ano, kletbu, kterou na mě uvrhla ve škole čarodějka. Proč mě proměnila v netvora, který se ve dne skrývá a v noci se vydává na lov? Řeknu vám to. Řeknu vám, jak jsem byl Kylem Kingsburym, klukem, jakým byste si přáli být, s penězi, perfektním vzhledem a perfektním životem. A potom vám řeknu, jak jsem se stal perfektním… netvorem.

K téhle věci jsem se dostala zcela náhodou. Em mi ji koupila k narozeninám s tím, že mám ráda zrůdičky a převážně urban fantasy, takže by to mohlo být moje gusto. Ke čtení jsem se ovšem, jak je u mě zvykem, dostala až nyní. Ale na druho ustranu jsem to v podstatě přečetla za jediný den, takže... Úspěch!
Podle stylu psaní je hodně znát, že se jedná o autorku píšící pro teenagery. Nesedí mi to tak úplně, nečte se to sice špatně, ale ani příliš pohodlně. I tak se to dalo číst dost rychle, kapitoly jsou kráké a nijak výrazně složité, aby to náctileté čtenáře bavilo. To můžu ocenit. Na odpočinkovou četbu je to dobré.
Postavy v knize mě nijak zvlášť neohromily, ani nezaujaly, ale neurazí. Jsou prostě obyčejné, takže s nimi nebudete mít problém. Můžete sledovat pozvolný vývoj hlavního hrdiny, tedy Netvora, což je celkem fajn. Jeho vyvolená taky není nejhorší, i když je to trochu podivně zpracovaná postava. Nebo spíše na mě v knize trochu podivně působí, asi to dělá málo prostoru, který jí je věnován. Což je docela pochopitelné, když je to psáno z pohledu hlavního hrdiny Kyle.
Absolutně nejvíc se mi nejspíše líbí slepý učitel Will, který do celého děje vnáší trochu hloubky a naděje pro ty z nás, kteříé již přesáhly hranici dvaceti let, než si to vůbec přečetli. A čarodějnice Kendra? Ta je rovněž docela fajnová, ačkoli na čarodějnici trochu moc... suchá, řekla bych. Čekala bych trochu větší odvaz, alespoň jako ve filmovém zpracování, které jsem si pustila dříve, než jsem se dala do čtení. Ano, nedělá se to. Já to ale dělám, když si nejsem jistá, že si tu knížku chci přečíst :D
Nicméně filmová adaptace nemá s knihou kromě jmen postav a zápletky skoro vůbec nic společného, tudíž o nic nešlo. Je ovšem trochu hloupé, že právě filmová verze se mi líbila o něco víc jak ta původní knižní :D Ačkoli ve filmu například není chatovací místnost pro pohádkové bytosti jako v knize, která je naprosto hardcore. Kromě Zvířete tam totiž najdete Ariel, Žabáka nebo Grizzlyho, u kterého tedy netuším, co je za pohádkovou příšerku. U všech jde ale samozřejmě o běžné lidi, které zaklela čarodějnice. To je naprostá vychytávka :D


Doporučení: Co vám mám povídat... Pokud nejste teenageři nebo absolutní milovníci pohádky Kráska a zvíře, nečtěte to. Zabijete tím drahocený čas. Pokud ho ovšem máte nadbytek a nevíte do čeho píchnout... Klidně si poslužte, je to stále lepší než o něj přijít nicneděláním. Jinak si to přečtete leda pro zajímavost, abyste rozšířili své obzory.
Velkodílo to opravdu nebude, i když je to hodnoceno jako bestseller. Nějak netuším, co je na tom bestovní, ale to bude nejspíše právě tím, že mi už není náct a nejsem tedy cílová skupina. Naštěstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Owlie Owlie | Web | 3. srpna 2014 v 15:31 | Reagovat

Tohle rozhodně není kniha pro mě. I když věřím, že si najde své fanoušky :)

2 Michi Michi | Web | 3. srpna 2014 v 21:45 | Reagovat

[1]: Řekla bych, že ve svých řadách - tedy v cílovce - má hodně fanoušků, proto je to zřejmě bestseler :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama