KNOW IT -> Povídání o vlasech / Talking about hair

22. července 2014 v 16:18 | Michiyo Yokomura |  VÍTE
Vlasy jsou koruna hlavy. Lvi by mohli vyprávět.

Článků, rad a návodů související s vlasy najdete na internetu i v časopisech tisíce. Obvykle se jedná o informace, které se omýlají stále dokola jen v nově navlečeném kabátku a častokrát si důrazně protiřečí. Jeden potom neví, co si vybrat, čemu věřit, co ozkoušet a co ne... Co potom s tím?
Je to jednoduché. Musíte se řídit výhradně podle sebe a všímat si podstatných detailů, které vám napoví koho poslouchat a koho ne. Vždy ale především musíte poslouchat své tělo.


Biologické nebo chemické popisy si rozhodně nechám od cesty. Ty vesměs nikoho nezajímají nebo jim víceméně ani nerozumí. A kdo není kadeřník, ani tyhle znalosti nepotřebuje. Každému stačí vědět, že vlas je živá tkáň tvořící se ve vlasové cibulce (součást vlasového kořene) pod povrchem kůže a výsledný vlas (stvol) se skládá ze tří vrstev (Kutikula, Kortex, Medulla).A právě těmhle dvěma věcičkám dáváme pořádně zabrat ze všech možných stran. A co že jim to hrozného provádíme?

- nezastřihujeme
- tepelně upravujeme
- chemicky barvíme
- špatně vyživujeme
- přehnaně opečováváme
- stylingujeme
- otrháváme

A spoustu dalších špatností jim vyvádíme. Přitom to děláme proto, abychom se líbili a vlasy vypadaly co možná nejlépe, což je docela ironické. Jenomže v dnešní době se bez nějakých těch zásahů neobejde v podstatě nikdo, komu není zcela lhostejné, jak vypadá. Proto se setkáváme přibližně se třema až čtyřma druhama vlasů. Které to jsou?

- zničené vlasy
- normální vlasy
- zdravé vlasy
- reklamní vlasy


Někdo holt má štěstí a příroda k němu byla štědrá, jiný tolik štěstí nemá, ale umí si to vynahradit a zbytek se v tom tak nějak plácá. Ideální je samozřejmě první možnost, druhá není o nic horší. Jen ta třetí, kdyby raději nebyla. Každý chce mít kštici plnou nádherných zdravých loken, a proto jim vedle "ničení" dopřává i všemožnou (někdy až nemožnou) péči, jenomže to také nemusí být zrovna to pravé. Péče o vlasy je nesmírně důležitá, ale podle starého pravidla: "Nic se nemá přehánět." A u vlasů to platí dvojnásob.

Jak jsem se už zmiňovala výše, vlas tvoří tři vrstvy. Vnitřní (Medulla) část obsahuje určitý druh keratinu a především se nachází spíše jen u kořínků, proto nově rostoucí vlasy vypadají vždy nejlépe z celé délky. Na ní se nabaluje druhá vrstva (Kortex), která tvoří největší procento z celého vlasu a jedná se víceméně o keratinová vlákna, která se právě narušují barvením, žehlením a podobným zkrášlováním. Nakonec je pak třetí vrstva (Kutikula), což je šupinatý povrch vlasu, otevíraný a zavíraný šampony a balzámy. Velkou pomocnicí je pro něj poté vlasový maz, pomáhající mu vlasy ochránit před vnějšími vlivy. To už samo o sobě udává jisté rady, co pro vlasy můžeme dělat a co bychom naopak dělat neměly.
Pokud byste nastudovali podrobně složení vlasu, našli byste kromě uhlíku, vodíku, dusíku či kyslíku také spoustu vitamínů (železo, zinek, jód), nějaké proteiny (bílkoviny) a přibližně 20% aminokyselin (enzymy, hormony), což logicky naznačuje, že pokud budete přijímat dostatečně právě tyto vitamíny, proteiny i aminokyseliny, budete mít rovněž krásné vlasy. Tak jednoduché to ovšem není. Kde tedy začít?

Především si najděte opravdu dobré kadeřnictví :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama