KNOW IT -> Kdo je dobrý kadeřník? / Who is a good Hairdresser

22. července 2014 v 16:44 | Michiyo Yokomura |  VÍTE
Téměř mě svrbí jazyk říci, že z řad pro nás obyčejné smrtelníky už v podstatě nikdo. Ale to bych některým skutečně křivdila. I mezi neVIP se najdou tací, co své práci skutečně rozumí, dělají ji rádi a jsou velice šikovní.


Už v předešlém článku jsem vylíčila, jak najít dobrý salon a s ním i několik základních prvků, podle kterých volit svého kadeřníka nebo kadeřnici. Přesto jsem tam nezahrnula zcela všechna kritéria a body, podle kterých kvalitního pečovatele vašich vlasů poznáte. Co a kdo se tedy má skrýva za nůžkami?

Bod č. 1 - Vím, co dělám

Pokud na vás člověk s nůžkami v ruce působí nedůvěryhodně nebo máte při akci pocit, že vlastně ani neví, co má s vašimi vlasy dělat, je něco v nepořádku. Na dobrém kadeřníkovi či kadeřnici poznáte už při mytí hlavy, zda opravdu ví, co dělá a nepatří mezi dlouhou řadu rádoby profíků.
Nicméně nejen umění střihu a barev je to, co dělá dobrého kadeřníka opravdu dobrým. Správný kadeřník by měl zastat roli vlasového poradce a měl by vlasům skutečně rozumět. Když ale píši skutečně, myslím doopravdy. Měl by si vždy vědět rady se všemi možnými typy vlasů a měl by vám dokázat obhájit své doporučení tak dokonale, aby vás v nejlepším případě přesvědčil. Kdo si myslí, že být dobrou kadeřnicí znamená jen umět trochu kloudně zacházet s nůžkami a znát základy chemie, šeredně se plete. Vlasům se prostě musí rozumět, musí se znát, musíte mít nespočet vědomostí, abyste mohli zazářit. Jinak nikdy nebudete vědět, co děláte, na sto procent.

Bod č. 2 - Jsem kadeřník

A nestydím se za to! Dobrá, obvykle se kadeřnice opravdu nestydí za to, že jsou kadeřnicemi. Nicméně dost často to na nich na pohled nepoznáte, aneb jak se říká, kovářova kobyla chodí bosa. To velmi často platí právě u kadeřnic, bohužel tady bych tvrdila, že opravdu kvalitní kadeřnici a kadeřníka poznáte podle jeho vlastní hřívy. Pokud je pěstěná a vždy hezky upravená, i kdyby byla jen stáhnutá do ohonu, je to známka znalostí, praciznosti a především faktu, že ta osoba vlasy prostě miluje. Protože kdyby ne, měla by snad náladu starat se ještě se vším všudy o vlastní pokrývku, když denně obskáče desítky cizích?
Přesto to neznamená, že byste si podle vlasů měli vybírat kadeřníka či kadeřnici. Potom by totiž ti holohlaví byli namydlení, například :D Ani nemusíte být obklopení v rámečcích vystavenými diplomy, oceněními a kdejakými rekvalifikacemi, abyste si je mohli čestně přečíst. Nicméně pokud se svého kadeřníka dotážete na vzdělání, měl by vám s radostí vylíčit, co vše prodělal, kam zašel a kde všude se učil, přičemž by bezesporu měl stále navštěvovat různé rauty, předváděčky a sem tam od času si zaběhnout na nějaké novátorské školení.

Bod č. 3 - Mluvím a poslouchám

Rozhodně tu teď není řeč o klepech a vyprávění, co jste včera zažili nebo viděli. Sice je příjemné jen tak si s někým poklábosit, když vám právě zkrášluje hřívu, ale pokud budeme hovořit o mluvení a poslouchání, myslím tím výhradně hovor o vašem přání a možnostech.
Kadeřník by se měl vždy ptát a poslouchat, po čem vaše srdce právě zaplesalo, to jsme si už řekli minule. Stejně jako by vám poté měl dát najevo svůj názor. Názor, který je podložený profesionálním věděním. Dobrý kadeřník prostě musí vědět, že vaše jemné vlasy neunesou dlouhý rovný střih a rozhodně by měl být schopný přesvědčit vás, že ty roztřepené délky opravdu nic nezachrání a vlasům prospějete jedině tím, že je sundáte. A tohle je zřejmě to největší umění, kterým může kadeřník oplývat. Dokázat vás i přes počáteční odpor přesvědčit k tomu, co je pro vás a hlavně vaše vlasy skutečně nejlepší, je téměř nadlidský úkol.

Bod č. 4 - Spřízněná duše

Pokud si nesedíte, nemůže to fungovat. I kdyby jste měli nejlepší kadeřnici pod sluncem, jakmile si neporozumíte i čistě lidsky, nebudete jí důvěřovat a nebudete k ní chtít chodit. U profesí jako je kadeřník bude vždy nutné i charakter a působení na své okolí, protože něco tak cenného jako je váš porost svěříte jen člověku, který na vás působí důvěryhodně a chlácholivě. Jednoduše, sympatie v tomto ohledu hrají velkou roli. Proto se svým kadeřníkem mluvte a trochu poznejte, co je to za člověka. Jedině tak si utvoříte příjemnou atmosféru a vložíte do jeho rukou potřebnou důvěru.

Bod č. 5 - Jsem unikátní

A nemusí to být nutně unikátnost ve vlastním vzhledu. Mělo by se jednat spíše o vyjímečnost, co se týče odvedené práce. Hotový účes je téměř jako podpis a každý má unikátní rukopis. Tudíž i kadeřníci mají, nebo by spíše měli mít, ojedinělý způsob, kterým pracují a dosahují svých výsledků. Takže když poté potkáte někoho na ulici, mělo by vás ihned napadnout, že je to práce z dílny vašeho kadeřníka. Tohle je ovšem do značné míry spíše fantaskní představa než realita, proto se můžeme omezit jen na odlišnost, kterou vnímají vaše vlasy, když se o ně postarají ruce kadeřnice nebo ty vaše, či cizí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama