FILM TIP -> Noe / Noah

24. července 2014 v 14:08 | Michiyo Yokomura
Režie: Darren Aronofsky
Předloha: biblické příběhy
Hudba: Clint Mansell
Herci: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Anthony Hopkins, Emma Watson ...

Oficiální popis: Zneklidňující vidina smrtící záplavy pronásleduje Noema ve snách čím dál častěji. Tu i další podivná znamení mu pomůže rozluštit moudrý Metuzalém . Země se ocitla na kraji propasti, kam ji zavlekla lidská rasa. Nejvyšší se rozhodl pro kompletní restart v podobě gigantické potopy a pro obnovu člověčího druhu si vybral právě Noema a jeho početnou rodinu. A protože Noe ví, že zkáza přijde s vodou, začne stavět archu, obří loď, na níž by se on i jeho rodina zachránili. Během stavby se musí potýkat nejen s nedostatkem času, vlastními pochybami, obavami svých blízkých, ale i s otevřenou nenávistí soukmenovců v čele s krutým potomkem slavného bratrovraha Kaina. Kromě toho musí na plavbu přizvat i zástupce všech živočišných druhů, aby život na "nové" Zemi mohl být úplný. Největší katastrofa v dějinách planety v tu chvíli může začít.

K dotáhnutí Mka na Noeho mě vedly dvě věci. Za prvé fakt, že ho chtěl vidět a za druhé má euforie ze shlédnutí Divergence a touze navšívit znovu kino.
Protože jsem tentokrát neřídila, dostali jsme se tam včas a ani jsem nemusela absolvovat strastiplnou cestu na viklavých podpatcích, která by zaváněla pohmožděným kotníkem. Vybavili jsme se tedy nachos se salsou, velkou Colou a zapluli do téměř vylidněného sálu. Brzy po začátku filmu mě však nadšení přešlo a po zbytek hodiny, co ještě film trval, jsem přemáhala chuť sebrat se a naštvaně ze sálu odkráčet. Ještě nikdy se mi nejspíše nestalo, abych byla ze sledování nějakého filmu tak naštvaná.
Provedení bylo bezpodmínečně velkolepé, o tom se nedá pochybovat. Scény propracované do nejmenšího detailu jak po psychologické stránce, tak vizuální. Grafické efekty byly strhující, ve 3D se sice dívám na filmy nerada, ale sledovalo se to dobře. Rozhodně to nepůsobilo kýčovitě nebo nevěrohodně, na to byl film propracovaný až příliš dobře. Postavy byly z velké části obsazeny hvězdně a ze druhé slušnými hereckými talenty. Ani jednomu z herců bych nemohla vytknout jeho výkon, možná jen starší Noemův syn mohl být více věrohodný, ale skvělý výkon Russella a překvapivě velmi dobrý výkon Emmy tyhle drobnosti hravě zastínily. Zpracování se prostě povedlo jako celek, hudební kulisy zapadaly jako chybějící puzzlík do skládanky. Tak co že mi na filmu tolik vadilo? Jeho pojetí.
Absolutně se mi nelíbilo, jak Hollywood pojmul biblický příběh. Nejsem věřící a neuráží mě to nijak po téhle stránce. Rovněž chápu, že mají potřebu udělat z toho silný příběh, který naláká miliony diváků do kin a ke koupi DVD či blu-rayů, přesto mě to docela znechutilo. Kdyby se jednalo čistě o fantaskní film s katastrofickým nádechem, jednoduše bych ho zhodnotila jako výborný, takhle jsem se ale dívala na něco, co má jednoduché základy a tady to překopaly do značně nechutné podoby. Podivně se plížící obři zabíjející lidi, kteří byli ve zkutečnosti zkamenělí padlí andělé, navzájem se pojídající lidé a lidé obchodující s ženami a dětmi za kus masa, hromadné vraždění a stahování z kůže nebo pro fajnšmejkry třeba udupání jedné postavy chycené v medvědí pasti rozlíceným davem. Děkuju pěkně, tohle má od původního příběhu na hony daleko.
Celkově si tam scénáristi spoustu věcí přivymysleli a přetvořili k obrazu svému, ale popravdě si myslím, že příběh o Noemovi je natolik silný sám o sobě, že i kdyby jej natočili přesně podle toho, jak byl sepsán a jen mu vdechli tu velkolepost hollywoodského zpracování, udělali by větší službu všem. Tohle v podstatě nemá s příběhem Noema nic společného kromě několika postav a pointy příběhu. Proto se mi film opravdu nelíbil a znovu bych si ho nepustila ani za nic.


Doporučení: Za mě film doporučit rozhodně nemůžu. Je to jen nechutná podívaná na verzi, jak to třeba mohlo také být s obrovskou průpravou, ale to je tak vše. Více si z toho nejspíše neodnesete krom několika světlých momentů, kdy se film zabýval lidskou psychickou a jejím smýšlením. Pokud ovšem tenhle typ filmů máte rádi, jděte. Určitě to je po vizuální stránce silný a pěkný zážitek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama