FILM TIP -> Na hraně zítřka I Edge of Tomorrow

24. července 2014 v 14:29 | Michiyo Yokomura
Režie: Doug Liman
Předloha: kniha All You Need Is Kill od Hiroshi Sakurazaka
Hudba: Christophe Beck
Herci: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Lara Pulver ...

Oficiální popis: Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit.

Je to sice s podivem, ale ačkoli jsem nikdy nebyl přívržencem sci-fi žánru, posledn ídobou se s filmy na tohle téma roztrhl pytel a téměř pokaždé mě nalákají poutavým trailerem. Stejně tak tomu bylo i v tomhle případě, takže jsem na Mku vykňučela ,abychom si zašli do oblíbeného Cinestar právě Na hranu zítřka. Jak je zřejmé, nedalo mi příliš práce přesvědčit ho, abychom shlédli zrovna tohle :)
Byla jsem na celkový film velice zvědavá, protože ačkoli Tom Cruise opravdu nepatří mezi mé oblíbené nebo jinak favorizované herce, celkově na mě myšlenka příběhu působila dobře. I když jsem měla neustále pocit, že je mi to povědomé. Nevím proč, připomínalo mi to po přečtení nějaké anime, což je vzhledem k autorovi předlohy docela možné. Nicméně zpracování i pojetí filmu se mi líbilo.
Minimálně do poloviny se musíte smířit s tím, že se některé scény budou neustále vracet a opakovat jen s minimálními obměnami, což na mě působilo v průběhu sledování trochu nudně. Jenomže upřímně, jak zábavně chcete pojmout fakt, že musíte neustále vracet čas, tudíž vkládat podobné scény znovu a znovu, než se pohnete dál? Těžko. Proto musím filmařům přiznat, že to špatně neprovedli. Nudné mi to chvilkami přišlo, ale stále mě to bavilo sledovat. Především scény z bojové pláže byly nejlepší z celého filmu. U jednoho záběru, kde nic netušícího Toma srazí náklaďák, jsem (bohužel pro zbytek osazenstva v sále) chytla svůj pověstný záchvat smíchu a řehtala se na celé kolo. Jiné bojové scény mě už tak nezaujaly, přesto to byl velice dobrý film.
Uvědomila jsem si, že je Emily vlastně velice sympatická a zajímavá herečka a jak jsem zmínila, i když Tom není můj oblíbenec, do téhle role byl dle mého názoru obsazen dobře. Sedla mu a zhostil se jí svým osobitým způsobem, což se mi líbilo. Hlavně vývoj jeho postavy je pro film velkým obohacením.
Jediné, co tedy stále nechápu, je přitovnání Mimiků ke včelí kolonii. Já na nich nic takového nepozorovala. Spíše to byly odnože chobotnic z Matrixu, které se jako Critters divoce točily kolem dokola, aby se mohly pohybovat a jejich alfy byly dvojčaty Samaela z Hellboye. Nu, možná jsem jen nepochopila celkovou myšlenku, ale včelí kolonie? To asi ne. Snad jen v tom smyslu, že včely chrání svou královnu, ale ani tam mi to úplně nesedí.

Doporučení: Koho námět zaujme nebo je pověstný fanoušek Toma Cruise či sci-fi, měl by na film rozhodně zajít. Osobně zvažuju, že ho Mku pořídím k narozeninám nebo k svátku na blu-ray, abych na něj mohla znovu kdykoli mrknout :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama