FILM TIP -> Divergence / Divergent

24. července 2014 v 14:00 | Michiyo Yokomura
Režie: Neil Burger
Předloha: knižní trilogie od Veronici Roth
Hudba: Junkie XL
Herci: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet ...

Oficiální popis: Ve světě budoucnosti jsou lidé rozděleni na pět frakcí podle svých dobrých vlastností. Každá vyznává jiné hodnoty, společně ale vytvářejí harmonický celek. Jenže hlavní hrdinka Tris do žádné škatulky nezapadá a test ukáže, že je divergentní - nebo-li má předpoklady a talent pro více frakcí. Systém okamžitě ukáže svou odvrácenou tvář a z Tris se stává lovná zvěř. Kdo se liší, znamená hrozbu. Hrozbu je třeba zlikvidovat.

Na Divergenci v Cinema Staru jsme s Mkem vyrazili namísto Kapitána Ameriky. Zvolila jsem ho, ačkoli ani nevím proč, když komixové akčňáky mám docela ráda, zatím co sci-fi opravdu nemusím. Nějakým způsobem se mi však zamlouval popis a především plakát, proto padla volba právě na Divergenci. Své tam však nejspíše zahrál i fakt, že jsem neviděla Kapitána Ameriku jedničku a se svou ujetou obsesí mi vadí představa shlédnout dvojku dříve.
Do kina jsme spěchali na poslední chvíli, což byl opravdu zážitek. Mko se přiřítil na místo dvacet minut před začátkem, ale kvůli rozkopaným silnicím jsme museli zaparkovat dále od kina, takže jsem pak běžela na patnácti centimetrových podpatcích před kostkované chodníky a snažila se nespadnout. Spoždění jsme měli ovšem proto, že jsem se polovinu cesty do kina pokoušela řídit (nejsem řidič, nemám řidičák). Ale stihli jsme to nakonec akorát a užili si i předcházející reklamy.
Od počátku filmu jsem seděla jako přikovaná. Opravdu mě zajímalo, jak bude film celkově zpracovaný a pointa příběhu. Nejprve mě zaujal systém, který ve městě panoval. Rozdělování lidí do frakcí podle jejich nadání mi přijde jako zvláštní, ale vlastně docela dobrý nápad. Jak jsem později pročítala komentáře lidí k filmu, často se tam objevoval názor, že takovýto systém by nikdy nemohl fungovat, já si však myslím opak. Proč by nemohl, když by si ho lidé dobrovolně zvolili? Pokud by se každý věnoval jen tomu, k čemu má největší předpoklady, nemuselo by to být vůbec na škodu. To je ovšem jen můj subjektivní názor. S Mkem jsme si okamžitě vyměnili dojmy z jednotlivých frakcí i to, do které bychom chtěli patřit a museli jsem se zamyslet i nad tím, jakou by nám nejspíše daný test určil jako hlavní přednost. Osobně jsem u sebe nedošla k žádnému závěru, ale Mku jsem předvídala frakci Vědění, z čehož nadšený úplně nebyl.
To už se ovšem příběh stočil přímo k hlavní hrdince, která mi od počátku až do konce filmu byla velice sympatická. Nevím, proč se jiným divákům příliš nezamlouvala, mně obvykle vyhovují ženské postavy, co nejsou jen ufňukané slečinky z cukru, jež potřebují ochraňovat. A to Beatris opravdu nebyla, čímž si mě získala. Nutno podotknout, že velkou nápomocí jí byl i způsob, jakým byla její postava zahraná i celkové vzezření. Nechyběl ani vedlejší "téměř hlavní" hrdina, což byl nejprve bručící a nebezpečně se tvářící Tobias alias Čtyřka, kterého si její odlišnost od ostatních jak jinak než získala a v průběhu filmu se z nich stal pár. To se dalo očekávat už od počátku filmu, ale dojem mi to nezkazilo. Spíše jsem se těšila, jak bude vývoj jejich vztahu ve filmu pojat. A ani to jsem neshledala jako nesnesitelné klišé. Víceméně se film vyhl profláklým romantickým i erotickým scénám a zachoval to na úrovni jemného erotického jiskření, což je přesně můj styl.
Hlavní zápletka byla víceméně jednoduchá, strany bojující o moc nejsou žádnou převratnou myšlenkou. I přesto mě nenudil způsob, jakým byla zpracovaná.
Co mě nadchlo neskutečným způsobem u filmu snad úplně poprvé byl jeho sountrack. Výstižná muzika tvrdšího rázu dokreslovala atmosféru vynikajícím způsobem. Na ní i na obsazení postav bych neměnila absolutně nic. Herci byli zvoleni do svých rolí velmi dobře, jedinou výtku mám jen ke trojici kluků z Neohrožených, kteří vypadali téměř identicky. Nejspíše si toho filmaři při vybírání nevšimli, ale u sledování bylo docela obtížné ty tři rozeznávat od sebe, přitom hráli úplně jiné a každý poměrně podstatné role. A životní příběh Čtyřky mě výrazně překvapil!


Doporučení: Osobně mohu na film poslat každého, nebo alespoň ty, které zaujme samotný popis. Nemusíte být právě fanoušky sci-fi a antiutopických příběhů, aby se vám Divergence zalíbila. Rozhodně se nenechte odradit přirovnáním k Hunger Games a Stmívání, protože ačkoli se jedná o stejný žánr jako HG a nějaká ta romantika tam rovněž je, nemá to s těmito dvěma filmy nic víc společného :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama