Červenec 2014

REVIEW -> Timotei Nádherná bruneta / Timotei Deep Brunette

22. července 2014 v 15:12 | Michiyo Yokomura |  timotei
Řada "Nádherná bruneta" byla druhým kouskem od Timotei značky, kterou jsem si koupila. Byla právě mezi novinkami, proto jsem ji chtěla ozkoušet. Nebyl to špatný kup, tak se mi už na poličce válí nedočkavě další novinka z olejové řady :D


Druh: šampon
Výrobce: Unilever
Obsah: 250 ml

Oficiální popis: Šampon Timotei Nádherná bruneta obohacený o přírodní výtažky z henny zvýrazňuje tmavě hnědé odstíny vlasů a zanechává je nádherně lesklé.


Druh: kondicioner
Výrobce: Unilever
Obsah: 200 ml

Oficiální popis: Kondicionér Timotei Nádherná bruneta obohacený o přírodní výtažky z henny zvýrazňuje tmavě hnědé odstíny vlasů a zanechává je nádherně lesklé.

Minule to byla recenze pro ty, které netrápí parabeny a silikony či další stále méně oblíbené věci ve vlasové kosmetice. Nyní si mohou promnout ruce i ti, kteří preferují přírodní výrobky. Timotei je totiž jedna z mála drogerkových značek, které se řadí mezi produkty víceméně nechemické s hezkým složením.
Dlouho jsem kolem téhle značky obcházela obloukem, ačkoli ani nevím proč. Měla jsem zafixováno, že mi dělá s vlasy neplechu, ale nedokážu si vybavit, proč jsem si o myslela. Snad nějaká zkušenost z dětství, kdo ví. Nakonec jsem se do ozkoušení právě Timotei šamponů a kondicionérů přeci jen dala a jako druhou volbou v pořadí byla právě Nádherná bruneta.
Už při prvním použití mě naprosto odrovnaly dvě věci. Vzhled šamponu a vůně. Jak vidíte na fotkách, je to jako tekuté hnědé "zlato", co se táhne a třpytí, prostě bomba. A vůně? Nemůžu si pomoci, ale mně to prostě připomíná žvýkačku. Sladkou, růžovou žvýkačku, co byla velkým hitem ještě v době, kdy jsem byla dítě. Rychle se vyžvýkala a stala se z ní neforemná tuhá hmota, ale voněla náramně! Takže umývání vlasů je už z tohohle pohledu zážitek. Kondicionér je hutnější, ale přiměřeně. Pro mě tak akorát, do délek a konečků se vnáší dobře a stejně pohodlně se i vymývá.
U balení se mi líbí klapající uzávěr, který je praktický pro mokré používání. Nevylámete si na něm nehty a nemusíte ani nahánět víčko všude po koupelně, když vám náhodou vypadne. Balení má pěkný design, tak jako celá tahle řada od Timotei a tvar lahviček je praktický.
Protože už nějaké zkušenosti s Hennou jako takovou mám, řekla bych, že její obsah v šamponu a kondicioneru je opravdu znát. Po umytí se vlasy skutečně více lesknou a barva působí živější, což jsem si ověřila i na odrostech. Mám tmavě hnědou, spíše studenou barvu vlasů, která sama o sobě není moc výrazná a je spíše mdlá, šampon ji však krásně rozzářil a přidal trochu zlatavého odlesku. To se mi hodně líbilo a nebýt pak zrzavého melíru, co jsem si dala, pořídila bych si tuhle řadu znovu. Pro brunetky je opravdu skvělá.


Doporučení: Za mě rozhodně ano! Pokud jste brunetky, ať už barvené či přirozené a chcete svou barvu ještě více rozzářit, kupte si řadu Nádherná bruneta. Jediný důvod, proč má pouze čtyři lišky je ten, že pro úplně suché vlasy to není nejvhodnější. Sice vám je zjemní, ale nehydratuje až natolik, kolik potřebují, takže v případě suchých vlasů se podívejte raději po řadě určené pro ně. Ale jinak neváhejte :)

REVIEW -> Elseve Arginine Resist X3

22. července 2014 v 15:00 | Michiyo Yokomura |  loreál paris
Mezi velkým výběrem u stojanu L'oréal je opravdu složité si vybrat, i když máte určitý druh vlasů. Vždy se tam najdou alespoň dvě varianty, které se vám hodí, takže tam budete stát jak blbci, přešlapovat a hodinu zkoumat, po čem sáhnout jako já :D Nakonec jsem teda neodolala elegantně vypadající černé řadě, na kterou dělala reklamu tuším sama J.Lo.


Druh: šampon
Výrobce: L'oréal Paris
Obsah: 250 ml

Oficiální popis: Elseve Arginine Resist X3 posilující šampon. - expertní péče pro posílení slabých vlasů s tendencí k vypadávání a lámání - restrukturalizuje vlasová vlákna - vyživuje od kořínků - navrací vlasům odolnost - vlasy jsou silnější a odolnější už od kořínků.


Druh: kondicionér
Výrobce: L'oréal
Obsah: 200 ml

Oficiální popis: Seznamte se s prvním programem s trojitým posilujícím účinkem argininu pro odolnější vlasy, od kořínků až po konečky. Posilující péče Loreal Elseve Arginine Resist X3 dodá Vašim vlasovým cibulkám výživné látky, struktura vlasového vlákna bude obnovena a nově rostoucí vlasy budou odolnější.Rady experta:Posilující balzám se používá po umytí vlasů šamponem. Zvýšením koncentrace molekuly Arginine ve vlasech posiluje účinnost šamponu. Regenerovanému a chráněnému vlasu již neuškodí česání hřebenem nebo kartáčem. Vlasy se snadněji rozčesávají.

Pokud příliš neřešíte složení šamponu a kondicionéru, není od věci tuhle řadu ozkoušet. V drogerii jsem po ní sáhla mezi spoustou dalších, když jsem chtěla ozkoušet něco opravdu silného a byla jsem zvědavá, jak se osvědčí. Tuším, že to byl i můj první šampon a kondicionér od L'oréalu, takže na něm záviselo, jaký obrázek si udělám i o dalších produktech.
Co je na obou naprosto odzbrojující, vůně. Oba voní silně a krásně. Nepřipomíná mi to nic konkrétního, k čemu bych vůni mohla přirovnat, ale voní opravdu velmi příjemně. Řekla bych, že takováhle vůně nevadí v podstatě nikomu. Po umytí ve vlasech vydržela do druhého dne, ale poté již cítit nebyla. To ale nevidím jako problém, protože pokud použijete jiní přípravky, beztak to šampon či kondicionér převoní.
Balení je pěkné, kombinace černé s fuschiovou je pro každou dámu příjemná volba a plastová víčka dobře drží obsah. Stabilita lahví je rovněž bezproblémová, takže vás nečeká padání z poliček nebo okreje vany, když do ní jen lehce drknete.
Když jsem začala šampon s kondicionérem používat, byla jsem okamžitě nadšená. Vlasy byly hned při umývání hladké a hebké, jako byste se probírali spíše jemným jílem než vlasama. A po uschnutí to rovněž byla podívaná. Konečky nebyly suché, délky se leskly a vlasy voněly. Jen kořínky se nesnesly s kondicionérem, ale to v podstatě u žádného, tudíž jsem ho tam přestala dávat. Používala jsem ho jen na délky s konečky a po každém umytí se radovala, jak jsou vlasy krásné.
Přibližně po polovině užívání mě nadšení opadlo. Vlasy už tak efektivně na šampon ani na kondicionér nereagovaly a ke konci se mi už nechtěl ani používat a těšila jsem se, až se doberu konce lahviček. Netuším, proč došlo k takové změně, obvykle se mi nestává, že by si vlasy až tak "navykly" a přestaly zcela reagovat jako na počátku, přesto se tak stalo a mě se nezdály už tolik pěkné po umytí. Co se týče celkové kvality, tam jsem žádný rozdíl také nezaznamenala. Jediné, co opravdu plnily od začátku do konce bylo, že vlasy nebyly vysušené a příjemně voněly.


Doporučení: Pokud trpíte na suché vlasy, stojí rozhodně za ozkoušení. Na nějakou extra výživu to zřejmě nevypadá, ačkoli je docela možné, že ji mé vlasy získaly poměrně rychle a poté ji už v takovém množství nepotřebovaly, tudíž nereagovaly tak silně jako v počátku. Rozhodně to není špatný kup a vyplatí se řadu Arginine Resist ozkoušet.

REVIEW -> ELF tvářenka STUDIO / ELF Blush STUDIO

22. července 2014 v 14:50 | Michiyo Yokomura |  elf
Co je moje nová úchylka v make-up světě kromě laků? Tvářenky! A kvůli kterým se tahle úchylka prohloubila? Právě díky ELF kosmetice, která mě dostala svými STUIO tvářenkami rovnou na zadek!


Druh: tvářenka
Výrobce: ELF
Obsah: 4,8 g

Oficiální popis: Ultrajemná textura tvářenky pro hedvábně hladký povrch. Může být používána samostatně nebo na vrstvení pro dodání hloubky vašemu líčení. Zvýrazní lícní kosti a kontury obličeje. Rozjasní tvář a dodá zdravý svěží vzhled!

Nějaké pěkné tvářenky na léto byly naprostou nezbytností. Ačkoli v mém kosmetickém košíku je v poslední době nezbytností absolutně vše po několika vizitách, které v něm provedla Mia :D Polovinou věcí se namalovala a druhou rovnou snědla, takže postupně doplňuji chybějící zásoby a skladuji veškerou kosmetiku již výhradně mimo její dosah :)
Mezi dalšími produkty, které jsem si od ELF pořídila, byly právě i tyhle dvě rozjasňující tvářenky. Na léto skvělá věc dle mého mínění a po létě se budou hodit na nějaké večerní akce. Výběr barev je poměrně velký, takže si každý najde to své a to je super. Příliš mě neberou limitky či série, kde je jeden nebo dva odstíny a konec, protože tam mívám problém něco si vybrat.
Tentokrát jsem zvolila dvě barevně podobné, ale přesto odlišné tvářenky. Obě jsou do růžova s příměsí broskovo-oranžové a obsahují pěknou dávku shimeru, což je pro mě rovněž letní záležitost. Twinkie Pink je tmavší odstín s více oranžovým podtónem a spoustou maličkatých třpytek, které se pěkně uchytí na tváři a rozzáří vás. Tickled Pink je o trošku světlejší, více růžová a působí decentněji, na druhou stranu se mi zdá, že je již při prvním nánosu více patrná.
Textura tvářenek je opravdu na dotek jemná a po nanesení na tváři poskytuje hladký, až sametový povrch. Drží hezky, neslévají se ani necestují po obličeji, což jsem ozkoušela i ve větších vedrech. Výdrž nemají převratnou, ale ne zanedbatelnou. Pokud si na tvář nebudete více sahat nebo ji otírat, bez problémů vám vydrží půl dne na obličeji, u každého typu pleti to bude ale individuální doba trvání. Přesto si myslím, že výdrž je dobrá a pro své příkladné balení není problém sbalit tvářenku sebou do kabelky. A když už jsme u toho balení, obal je plastový, ale pevný, dostává se do něj dobře, ale jen tak se vám v tašce samo od sebe nerozevře, což je bezva. Design je jednoduchý, elegantní a mně se velmi líbí.
Pigmentace je skvělá, už na první nanesení je tvářenka znát. Čím více vrstev dáte, tím výraznější bude a vy budete nepřehlédnutelné.
Vůni tvářenky žádnou nemají a jediné, co bych jim vytkla, je trochu větší prášení při manipulaci se štětcem. Tady bude hodně důležité, jaký štětec či aplikátor používáte.

Vzorník:

na slunci

ve stínu

Sice jsou to jen fotky z mobilu, ale přesto barvy na fotkách vypadají dost autenticky a jdou dobře vidět díky suprové pigmentaci.


Doporučení: Pokud na léto sháníte pěkné rozjasňující tvářenky, určitě sáhněte po některé z řady STUDIO. Za velmi nízkou cenu vám poskytnou velkou službu a kdo se rád v létě třpytí, zamiluje se jako já

REVIEW -> Essence Ultime Omega Repair

22. července 2014 v 14:28 | Michiyo Yokomura |  schwarzkopf
Jakože většinou reklamám v televizi nepřikládám příliš velký význam a u šamponů tuplem ne, protože mi vadí jejich přeupravené vlasy, které vábí k nákupu tisíců produktů a beztak vám žádný z nich takovou hřívu nevykouzlí. Tentokrát mě ale netuším proč reklama na novou řadu od Schwarzkopf tak zaujala, že jsem si ji prostě musela koupit stůj co stůj.


Druh: šampon
Výrobce: Schwarzkopf
Obsah: 250 ml

Oficiální popis: Essence ULTIME obsahuje vzácný ULTIME-4-Complex: unikátní kombinaci výtažků z perel, panthenolu, zušlechtěného proteinu a keratinu. OMEGA REPAIR kondicionér PRO POŠKOZENÉ, OSLABENÉ VLASY - Ušlechtilé, extra bohaté složení regeneruje poškozené buňky vlasů a zabraňuje třepení konečků až o 90 % (v kombinaci s použitím kondicionéru). Pro obnovení přirozené krásy vlasů a zdravý lesk.

Druh: kondicionér
Výrobce: Schwarzkopf
Obsah: 250 ml

Oficiální popis: Essence ULTIME obsahuje vzácný ULTIME-4-Complex: unikátní kombinaci výtažků z perel, panthenolu, zušlechtěného proteinu a keratinu. OMEGA REPAIR kondicionér PRO POŠKOZENÉ, OSLABENÉ VLASY - Ušlechtilé, extra bohaté složení regeneruje poškozené buňky vlasů a zabraňuje třepení konečků až o 90 % (v kombinaci s použitím šamponu). Pro 3 x snazší rozčesatelnost a dokonalou péči.


Druh: BB Bezoplachová báze
Výrobce: Schwarzkopf
Obsah: 100 ml

Oficiální popis: Pro krásu vlasů.

Koupila jsem si je téměř hned poté, co je uvedli do prodeje. V DM-ku na ně měli akci 2+1 zdarma, tak jsem sáhla po všech třech produktech. Jinak je pravda, že nevyjdou úplně lacino s ohledem na jiné produkty od Schwarzkopfu i jejich konkurence. Šampon i kondicionér je bez akce za 199,- a BB za 159,- pokud se nepletu. Přesto jsem byla rozhodnutá je ozkoušet. Byla jsem hrozně zvědavá na výsledky, ale po prvním umytí přišlo dost velké zklamání. Vlasy nebyly po použití všech třech přípravků nijak zvlášť pěkné, spíše zůstávaly průměrné a měla jsem docela těžký pocit, což nemám příliš v lásce. Ale tyhle věci potřebují svůj čas, proto jsem ho zkoušela i nadále.
Čím déle jsem si s ním vlasy myla, tím více nespokojenosti přicházelo. Vlasy se mi po použití tohohle šamponu mastí podstatně rychleji než po jiných, nejsou tak "lehké" a ani úchvatně zářivé či jinak fascinující. Myslela jsem si, že to nakonec vzdám a pošlu celou řadu dál vyjma BB, který se mi docela zalíbil. Jen nedoporučuji používat na suché vlasy, ačkoli podle popsiku se může použít jak do vlhkých, tak do suchých. Mně to ovšem na suchých vlasech udělá trochu nepříjemný film, který mi nevyhovuje. Když ho použiji do vlhkých konečků, je to bez problémů. Jenomže asi tak v polovině využívaného balení jsem si začala všímat radikálních změn.
Najednou ve velké míře ubyly roztřepené konečky, kterých jsem měla po porodu a těhotenství opravdu hodně, vlasy zesílily a přestaly se lámat. Jen mi teď o dost více vypadávají, ale neřídnou mi, protože rostou nové. Takže jsem nad Omega repair řadou nezlomila hůl a používám ji stále dál. Jen si musím dávat více pozor na to, kolik a kam nanesu kondicionéru i balzámu a musela jsem se smířit s tím, že prostě vlasy působí právě trochu jako "z reklamy", kde se modelky ohání sice neskutečně lesklými a hladkými loknami, ale jejich vzhled vypadá rovněž dost "těžce". Na druhou stranu to trochu vyvrací mé tvrzení, že vlasů jako z reklamy nikdy nedocílíte :D
Musím říci, že mě celá řada nesmírně překvapila. Nikdy nevěřím slibům o zacelených konečcích a konci lámajícím vlasům už proto, že o tom něco více vím, přesto tady vidím jasné výsledky. A jsou to příjemné výsledky. Tohle je opravdu poprvé, co šampon i kondicionér plní na 90% to, co slibuje. Těch 10% ubírám kvůli lesku, který opravdu nějak výrazně nevidím. Ale na druhou stranu... Na obale stojí, že vrátí vlasům jejich pravý vzhled, s čímž souhlasím. A ještě jedním velkým bonusem je vůně, která se i po použití drží dost dlouho ve vlasech. Na oslavě, kam jsem šla s den umytou hlavou, mi celé mužské osazenstvo očichávalo vlasy, protože z nich cítili vanilku :D
Balení je designově moc hezké, líbí se mi tvar obalů i snadná manipulace s víčkem, které přesto pevně drží, takže se do něj ani má šikovná dcerka nedostane a bílo-barevná kombinace je díky nepřeplácanosti poutavá. Jen osobně bych oželela fotku Claudie na přední straně, působí na mě trochu rušivě, a umístila ji na zadní, když už je to řada vytvořená s její pomocí :)


Doporučení: Omega Repair řadu mohu jedině doporučit a myslím, že s ní i všechny ostatní. Sice jsem je nezkoušela, ale pokud plní své funkce přesně tak jako tato zlatá, najde si v ní každý to své. Určitě se Omega Repair nehodí pro mastné vlasy a vlasy trpící lupy, ale jestli máte zničené nebo poškozené vlasy, co potřebují zpravit (záměrně neříkám oživit), jděte do toho! Klidně bych řekla, že tady uvidíte malé velké zázraky :) Vůně je rovněž velkým plusem pro ty, co mají rádi vanilku a kdo chce mít "reklamní" vlasy, tak rovněž. Jen musím říci, že jsem z nepochopitelného důvodu nabyla dojmu, že se celkově tahle řada hodí především pro blondýnky, i když to nikde není psáno a může ji samozřejmě použít každý, takže pokud jste blond, kupte určitě a pokud ne jako já, zkuste to také.

REVIEW -> Soufflé Fig a Pecan

22. července 2014 v 14:04 | Michiyo Yokomura |  body basics
Druh: tělové sufflé
Výrobce: Body Basics
Obsah: 200 ml


Oficiální popis: Jemně našlehaný tělový krém, který je v přírodní kosmetice Body Basic bohatý na výtažky z fíku a oleje z pekanových ořechů zpevňuje, zvláčňuje a důkladně regeneruje pokožku. Zanechá ji neuvěřitelně hebkou a jemnou.
Pomůže vám v boji za ladné a hebké křivky těla. Ukrývá v sobě přírodní ingredience, jež mají posilující a obnovující účinky.
Pokud toužíte po krásné pokožce i na problematických místech jako jsou boky, stehna a zadeček, vyplatí se podpořit účinky tělového "sufflé" jemnou masáží.

Tělové sufflé od Body Basics se dostal do naší domácnosti jako dárek, kolem kterého jsem poměrně
dlouhou dobu chodila a pouze jej občas "očichávala". Vonělo totiž naprosto úžasně, snad i proto mi přišlo zprvu škoda vyplácat jej na sebe. Nakonec mi to ale nedalo a rozhodla jsem se jej ozkoušet.
Krém ve šroubovacím plastovém balení je hodně hutný a trochu ztěžka se roztírá, jelikož ale výrobce doporučuje při aplikaci provádět podpůrnou masáž, je to možná právě z tohoto důvodu. Jinak totiž sufflé do kůže ani nevetřete :D Počítejte tedy s tím, že při natírání strávíte o nějakých pár minut déle než při používání běžného tělového mléka, díky příjemné svěží vůni fíků a masáži je to ovšem příjemně ztrávených pár minut. Jakmile krém řádně vetřete, okamžitě se vsákne a pokryje pokožku ochranou vrstvou, která je znatelná i po několika hodinách. Není ale mastná, ani neobtěžuje, jen je viditelná na pohled.
Vůně se na kůži drží poměrně úctyhodnou dobu na přírodní kosmetiku bez přídavků různých aromat a účinky jsou přesně takové, jaké výrobce slibuje. Kůže je už po prvních pár použití vyživenější, pružnější a pevnější. Zároveň je hladká, jemná a hydratovaná.
Díky hutnosti není potřeba ani velkého množství krému při natírání, spotřeba proto není velká a sufflé vám vydrží poměrně slušně dlouhou dobu i při denním používání.


Doporučení: Rozhodně bych doporučila každému se suchou či citlivou pokožkou jako mám já vyzkoušet právě tohle tělové sufflé, popřípadě nějaké jiné od Body Basics. Bez mrknutí oka mi pomohlo i s těmi nejkritičtějšími místy na těle a udělalo z loktů i kolen stejně hebká místa jako na zbytku těla. A pro ty z vás, jež máte normální a nevysušenou pokožku, jej zkusím doporučit také, ačkoli si nejsem jistá, zda pro vás nebude ochraný povlak působit spíše obtížně a zbytečně vaši kůži na těle nezatíží.

REVIEW -> Ebelin odlakovač / Ebelin nail warnish remover

22. července 2014 v 13:54 | Michiyo Yokomura |  ebelin
Druh: odlakovač na nehty
Výrobce: dm
Obsah: 125 ml


Oficiální popis: Šetrně a spolehlivě odstraňuje lak z nehtů. Vhodný i pro citlivé nehty. U umělých nehtů vyzkoušejte nejprve snášenlivost na malém místě.

Všimla jsem si, že názory na ebelin odlakovače se značně liší uživatel od uživatele. Někdo je s nimi velmi spokojený, jinému vůbec nevyhovují. Ale tak to má být.
Tenhle odlakovač jsem pořídila v rychlosti, když jsem akutně nějaký nový potřebovala a neměla čas se po drogerii příliš rozhlížet. Měli tam tenkrát vystavené dva, tenhle bez acetonu nebo modrou verzi s acetonem. Obvykle v tomhle příliš velký rozdíl nedělám, ačkoli znám všechny poučky o škodlivosti acetonu vůči nehtům, stejně jako horší funkce v bezacetonovém případě. Přesto jsem po chvilkovém váhání vzala právě verzi bez acetonu, jež má být vhodný i pro citlivé nehty. Moje nehty nejsou právě ukázkou pevných, kvalitních drápků, se kterými se mohou chlubit jiné slečny. Mám je poměrně měkké, tenké a štěpí se mi, tudíž jsem si říkala, že trochu šetrnosti nebude na zmar.
Odlakovač má být s vůní mandlí, tu jsem ovšem nikde nepostřehla. Přijde mi, že zapáchá stejně jako kterýkoli jiný odlakovač, dokonce možná hůře než některé jiné značky. Ale o vůni mi v tomto případě vůbec nejde, jelikož jde o chvilkovou záležitost. Byla jsem zvědavá spíše na jeho výsledky, které mě hodně zklamaly. Musela jsem použít značné množství na vatový tamponek, abych lak dostala vůbec dolů a přesto to bylo poměrně zdlouhavé šmudlání a drhnutí. Některé laky šly o něco lépe, jiné hůře, ale celkově se mi zdálo, že nikterak dobře neodlakuje žádný. Budiž, chybějící aceton asi dělá své. Vadí mi ale i zabarvování nehtů i kůžičky barvou odstraňovaného laku a nehty po odlakování nevypadaly ani příliš vábně. Udělal se na nich bílý povlak, který jsem následně drbala mýdlem a vodou, načež jsem musela nehty alespoň dvakrát pořádně promastit krémem (nejlépe olejem), aby vypadaly alespoň trochu k světu.


Doporučení: Jediné, co jsem snad nepozorovala, bylo zhoršení či zlepšení kvality nehtů při velmi častém používání, jemuž se bohužel nevyhnu. Dlouhodbě mi lak na nehtech totiž opravud nevydrží. Přesto bych tento odlakovač nikomu s nehty jako mám já nedoporučila. Existují určitě mnohem lepší varianty. Rozhodně ale nepochybuji, že třeba pro kvalitnější nehty je lak dostačující nebo dokonce velmi oblíbený.

REVIEW -> Dáma z Růže / Lady of the Roses

22. července 2014 v 13:39 | Michiyo Yokomura
Autor: Sandra Worth
Nakladatelství: Brána
Cena: 349,-

Oficiální popis: Mladičká Isobel, chráněnka anglické lancasterské královny Markéty z Anjou, je vášnivá, odvážná a velice krásná, a proto nemá o ctitele nouzi. Ona však hluboce miluje sira Johna Nevilla z tábora Yorků, i když tuší, že bude obtížné získat královnino požehnání. Je téměř zázrak, když královna svolí, aby se Isobel provdala za úhlavního nepřítele, třebaže za to Neville musí zaplatit veliké peníze. Všude kolem milenců zuří nelítostná válka, která obrací bratra proti bratrovi a zanechává po sobě města a vesnice srovnané se zemí. To však lásku Isobel a Johna ještě víc posiluje. Isobel odmítá sedět se založenýma rukama, když se její manžel zapojí do válečné vřavy. Využívá své chytrosti, a dokonce i přestrojení. Jenom velká láska manželům pomůže přežít krvavé tažení vévody z Lancasteru na Londýn, nenávist královny Markéty a kroky Isobelina strýce Johna Tiptofta, za něž si vysloužil přezdívku Řezník Anglie. Nemají strach, že se poraní o trny Rudé či Bílé růže… Zejména čtenářky jistě potěší příběh velké lásky odehrávající se v jednom z nejkrutějších období anglické historie.

Tenhle kousek do mé skromné knihovničky byl dárek k Vánocům od M. Vůbec jsem netušila, o co jde, přesto jsem měla radost. Knihy dostávám všeobecně moc ráda, ať už by byly o čemkoli. A jelikož M. ví, že ujíždím na historických románech, našel si pár tipů na internetu a vydal se je ulovit do knihkupectví.
Údajně měl v plánu koupit něco jiného, ale to neměli, protože se každý dotisk prý velmi rychle vyprodá. A protože nechtěl odejít s prázdnou, poradil mu prodavač právě tenhle román, který se jemu samotnému velmi líbil.
Po přečtení anotace na přebalu jsem příliš nadšená nebyla, jelikož ve mně vyvolal dojem, že se celý příběh bude odehrávat uprostřed války a bojů, které budou podrobně líčené, což opravdu nemusím. Kvůli tomu jsem četbu stále odkládala a raději si četla knihy vypůjčené z knihovny. Když jsem ale nastupovala do porodnice, sáhla jsem právě po téhle knize, abych udělala M. radost. A světe div se, než jsem se z porodnice za 4 dny dostala domů, bylo přečteno.
Příběh o Isobel mě poměrně rychle vtáhl do děje a nutil číst v každé volné chvilce jak před porodem, tak po něm. Hlavní postava mě brzy chytila za srdce a její milovaný John se adaptoval na pravého románového hrdinu, který neurazí žádnou čtenářku a poměrně hladce se z něj stane jejím vysněným mužem. Příjemně jsou vypodobněny i vedlejší postavy, které i přes svou relativní nedůležitost mají dostatek prostoru k dostatečnému projevení se, abyste si je zapamatovali a udělali si o nich plnohodnotný obrázek.
Příběh se odvíjí pomalu, ale v příjemně poklidném tempu, což mi u historických románů opravdu sedí. U novodobé beletrie mám raději hladký průběh bez tahání se, tady si to však náležitě užívám, pokud je to dobře čitelné. A to zde opravdu je. Autorka má nadání na stručnější, ale přesto výstižné popisy jak postav, tak míst i děje a nic v celém příběhu nepůsobí kýčovitě, nevěrohodně nebo směšně. Velký podíl na tom má nejspíše i fakt, že se jedná o skutečné postavy, které v historii existovali a jejichž životní příběh se takto opravdu odehrával. O to sympatičtěji však celá kniha působí a znásobuje čtenářův prožitek ze strastí i radostí, kterými postavy procházejí.
Po dočtení jsem se nemohla zbavit dojmu, že jsem už někdy něco podobného četla nebo viděla, ale ať jsem přemýšlela jak jsem přemýšlela, nepřišla jsem na nic. Tak nevím, co ve mně ten pocit vyvolalo, nezbavila jsem se jej ale ani teď. Možná jsem prostě někdy v minulosti o těchto postavách v anglické historii četla a teď se to vyplavilo z mého podvědomí, ale to jen střílým od boku. Je totiž docela možné, že byl příběh tak skvěle ztvárněn, až jsem se s ním natolik sžila.


Doporučení: Každý, kdo má tento druh literatury rád, mohu knihu bez výhrad doporučit. Najde se tam pár nechutných nebo nepříjemných pasáží, ale takové to ve středověku opravdu bylo a jelikož jde o autentický příběh jen s několika dovymyšlenými pasážemi, musí to čtenář akceptovat. Jinak je to ale kousek, ke kterému se každý fanoušek za čas opět vrátí a oživí si příběh Johna a Isobel.

REVIEW -> Dívka z nočních můr / Girl of Nightmares

21. července 2014 v 15:12 | Michiyo Yokomura
Autor: Kendare Blake
Nakladatelství: Baronet
Cena: 279,-

Oficiální popis: Před několika měsíci Anna Korlovová ve svém sklepě otevřela bránu do pekla a zmizela, ale lovec duchů Cas Lowood se přes to nedokáže přenést.
Přátelé Casovi připomínají, že se Anna obětovala, aby on mohl žít - a ne aby chodil po světě napůl mrtvý. Cas ví, že mají pravdu, ale v jeho očích se žádná živá dívka, kterou může potkat, nevyrovná mrtvé dívce, do níž se zamiloval.
Vidí teď Annu všude - někdy v nočních můrách, a někdy dokonce za bílého dne. Něco s ní ale není v pořádku a nejsou to jenom sny. Někdo Annu mučí a pokaždé, když se mu zjeví, je trýzněna novým a ještě krutějším způsobem.
Cas netuší, co se s Annou stalo, když zmizela v pekle, ale ví, že si nezaslouží, co se jí tam děje. Anna mu nejednou zachránila život a je načase jí oplatit laskavost.

Po prvním díle jsem se na tuhle knížku opravdu těšila. Po přečtení musím říci, že zklamaní naštěstí nepřišlo, ačkoli jsem nejspíše očekávala trochu více.
Dívka z nočních můr je o něco slabší příběh než Anna krví oděná. V příběhu se najde více předvídatelných pasáží, ale líbí se mi, že stále převažují překvapivé skutečnosti i neočekávaný závěr. Nejedná se o žádné milostné klišé ani přemrštěnou romantiku, jíž jsou knížky z beletrie poslední dobou prosáklé až do morku kosti. Je to spíše osvěžující verze současných románů, kde je největším hitem jeden člověk a druhý nadpřirozená bytost.
Potěšilo mě, že zůstaly všechny původní postavy z prvního dílu a pouze je doplnilo několik nových, víceméně nepodstatných krom jedné. Hlavní hrdina mi byl sympatický od první chvíle a neztratil sympatie ani na konci druhého dílu. Jevil se mi po celý čas jako obyčejný kluk, který prostě dělá něco neobvyklého a je tak trochu zvrhlý, což se s ohledem na jeho životní úděl dá očekávat. To je příjemná změna od všech "superhrdinů" nebo dokonalých gentlamanů, o kterých běžně čtu. Podobně jsou na tom i vedlejší postavy v podobě jeho dvou nejlepších přátel nebo matky. Umím si představit, že bych v budoucnu byla ráda stejně moderní a chápavá máma nebo se v mém okolí pohybovali podobní lidé. Jen si mohou odpustit věci jako čtení myšlenek či woodoo.
Těžko posoudit, jestli se dá kniha zařadit spíše mezi hororovou nebo romatickou četbu. Je to svým způsobem propojení obou prvků do jednoho a zformované do četby pro mladistvé. Ačkoli tahle rozdělení podle věkových skupin mi příliš nevyhovují, jelikož mám dojem, že se sice autor může zaměřit na určitou věkovou skupinu, ale vždy se najde někdo mimo její hranice, kdo si knihu přečte a popravdě si myslím, že není příliš spisovatelů, jež by svou tvorbu podřizovalo právě takovým kritériím.


Doporučení: Osobně mohu doporučit Dívku z nočních můr naprosto komukoli, koho zaujme námět, přebal nebo první díl bez ohledu na věk, pohlaví či oblíbený žánr. Nejedná se o tolik vydařené pokračování, ale pokulhávání za prvním dílem není tolik výrazné, aby vám to zkazilo celkový dojem. Naopak si prodloužíte zábavu či odpočinek z četby Anny krví oděné a pokud snad ne, přinejmenším se nenásilně dostanete k uzavření celého příběhu mezi hlavním hrdinou a jeho netradičním objektem lásky.

REVIEW -> Anna krví oděná / Anna Dressed in Blood

21. července 2014 v 15:03 | Michiyo Yokomura
Autor: Kendare Blake
Nakladatelství: Baronet
Cena: 269,-

Oficiální popis: Cas Lowood zdědil vzácné poslání: zabíjí mrtvé. Před ním to dělal jeho otec, dokud nebyl hrůzně zavražděn duchem, kterého měl zabít. Vyzbrojen otcovým tajemným a smrtícím athame, Cas cestuje po zemi se svou čarodějnickou matkou a kocourem, který větří duchy. Společně se vydávají po stopách legend a místního folklóru a snaží se držet krok s mrtvými zabijáky. Otravné věci jako budoucnost neřeší a přátele si drží od těla. Když přijedou do nového města, aby našli ducha, jemuž místní říkají Anna krví oděná, nečeká Cas nic než obvyklou rutinu: nastěhovat se, vypátrat a zabít. Místo toho ale najde běsnící prokletou dívku, přízrak, s jakým se dosud nesetkal. Stále nosí šaty, které měla na sobě v den své brutální vraždy roku 1958. Tehdy byly bílé, ale teď jsou rudě potřísněné a kape z nich krev. Od své smrti Anna zabíjí každého, kdo se opováží vstoupit do jejího opuštěného viktoriánského domu, kterému kdysi říkala domov. Avšak z nějakého důvodu Casův život ušetří.

Nevím, kde jsem narazila na tenhle titul poprvé, ale pamatuji si, že mě okamžitě upoutal. Krásně zpracovaná obálka i název se mi zamlouvaly a po přečtení stručného shrnutí, o čem kniha je, jsem zvažovala její koupi. Po čase jsem na ni ale zapomněla a připomněla si ji až v Tescu, kde jsem ji viděla mezi dalšími tituly. Ale ačkoli mě M. nabádal ke koupi, do košíku jsem ji po dlouhém rozmýšlení nedala. Říkala jsem si, že až příště, nakonec jsem na to ale znovu zapomněla. Když jsem tedy při poslední návštěvě knihovny náhodně zahlédla titul v poličce i s druhým dílem, bez rozmýšlení jsem je oba popadla.
Kniha se mi velmi líbila. Příběh je originální a neotřepaný jako většina současných výtvorů, postavy si velmi snadno představíte jako živé lidi ze svého okolí a děj má přiměřený spád. To mám přesně ráda. Žádné opakování se či předvídatelnost toho, jak příběh skončí nebo jak bude pokračovat. Místy se sice dal odhadnout směr, jakým se děj bude dále ubírat, ale to se dá při dnešním množství knih a filmů očekávat. A ani jednou to nebylo nijak na škodu.
Umělost postav mi u knih vadí snad ze všeho nejvíce, musím proto ocenit lehkost, s jakou jsou tady ztvárněny. Jednoduše, prakticky, uvěřitelně. To se hned tak nějaké současné knize nepoštěstí nebo mám alespoň za poslední čas takový dojem. Natož pak neutahaný či záživný děj.
Jediné, co mi na knize nesedělo, byl spisovatelčin způsob psaní. To je ovšem u každého individuální, někomu to sedne, jinému ne. Já mám raději trochu klouzavější a hladší způsob vyjadřování, ale rozhodně nemohu říci, že by mě autorčin styl při čtení rušil nebo mi požitek znepříjemňoval. Naopak jsem knihu bez problémů přelouskala během tří dnů a byla nadmíru spokojená.


Doporučení: Kdokoliv má rád duchařské příběhy nebo uvažoval o koupi, vřele doporučuji. Nebudou to marně zahozené peníze a věřím, že nejeden čtenář si knihu za čas rád přečte znovu. Není to náročná četba, má však co do sebe a naprosto se vymyká postupujícímu stereotipu, jež se na literárním trhu šíří jako mor. Už teď jsem zvědavá na pokračování, zda bude stejně kvalitní jako první díl. Osobně bych se nebránila i vícerému setkání s hlavní postavou v podobně dobrých příbězích.

REVIEW -> Příště spadni líp!

21. července 2014 v 14:55 | Michiyo Yokomura
Autor: Ivan Pilný
Nakladatelství: Computer Press
Cena: 254,-

Oficiální popis: Ivan Pilný, zakladatel české pobočky společnosti Microsoft, bývalý vrcholový manažer Českého Telecomu a investor, kterého můžete znát z pořadu Den D, s nadhledem glosuje povolání manažera. Podstatnou část knihy tvoří doplněné a přepracované glosy publikované v letech 2007 až 2010 v týdeníku Euro ve sloupku Glosy postaršího technokrata.

O existenci knihy mého oblíbeného investora z pořadu Den D jsem neměla ani ponětí, stejně jako o jeho dalších literárních počinech. A nedozvěděla bych se o nich, kdyby Mkovi nedošla trpělivost při čekání venku, zatímco já jsem spěšně nakupovala dárky před Štedrým dnem, a nezavítal při zpáteční cestě k autu do knihkupectví, odkud tenhle úlovek přinesl.
Nevěnovala jsem tomu velkou pozornost, jelikož jsem si zrovna půjčila z knihovny několik knih ke čtení, a tak se dal nečekaně do čtení sám Mko. Jenomže jak jsem očekávala, dlouho mu to nevydrželo a po přečtení pár stran mi knihu nenápadně přisunul s tím, abych se podívala a zda si ji nechci náhodou přečíst. Musím podotknout, že tohle je jeho obvyklá taktika, jak se vyhnout čtení a přitom se dozvědět, o co tam jde. Zamítla jsem s tím, že mám dostatek vlastní četby, nakonec mi zvědavost ale nedala. Nahládla jsem a abych se ujistila, že se do knihy skutečně nezačtu, počala jsem ji číst od zadu. Jenomže to byla chyba. Kdybych si přečetla prvních pár kapitol nebo spíše článků, ze kterých je kniha v podstatě sestavena, nejspíše bych ji bez větších problémů dokázala odložit a věnovat se svým románům, protože tam bylo spoustu technických údajů a celkově informacím, kterým jsem příliš nerozuměla. Jenomže já nepochopitelně počala číst od zadu, kde je kniha ironicky nejzajímavější a už se neodtrhla.
Glosované sloupky o počátcích autorovy kariéry a následných zkušenostech, díky kterým radí začínajícím podnikatelům, mě opravdu bavily číst. Dokonce i tehdy, kdy jsem polovině managerských výrazů vůbec nerozumněla a z oboru IT ovládám sotva sestavení a rozebrání hardwaru či uživatelskou práci v softwaru. I tak jsem vyzískala mnoho užitečných a důležitých rad do budoucna. Někdo dokonce tuto knihu prezentuje jako učebnici základky pro podnikatele, ačkoli autor sám to popírá. Musím souhlasit s autorem, tohle má rozhodně daleko do peníze pohlcujících knih s přesnými návody a postupy, jak se stát zaručeně úspěšným v podnikání. Na druhou stranu ale pro někoho, jež se nespoléhá na všechny kouče, poradce, pisatele a podobné výkvěty dnešní doby, to může být cenná pomůcka do začátku.Stejně dobře to ale může ke čtení posloužit i někomu, kdo v tomhle oboru nechce nic rozpoutávat, jelikož je to napsáno s humorem, nadhledem, takže se dobře pobavíte. Na odlehčení velmi dobrá kniha.


Doporučení: Rozhodně doporučuji všem, kteří zvažují nebo chtějí začít podnikat. Nedostanete tu podrobný návod, ale usměrní to přinejmenším vaše myšlenky i kroky. Jak všichni vědí a neustále slyší, sama nějaký čas zvažuji myšlenku o podnikatelské dráze a musím říci, že teprve tato publikace mě dostatečně nakopla a motivovala k tomu začít skutečně něco dělat. Doufejme, že jsem toho pochytila tolik, abych byla jednou stejně úspěšná, ačkoli vlastnit miliony a investovat je do jakékoli blbiny, co mě napadne, zřejmě nebudu :D Knihu však doporučuji i těm, kteří podnikat netouží. Na odlehčení a čistě pro zajímavost je to stejně kvalitní četba.